home HZZO, ministarstvo, Ministarstvo zdravstva, PRIOPĆENJA Priopćenje: Povlačenje izmjena i dopuna ZZZ

Priopćenje: Povlačenje izmjena i dopuna ZZZ

priopcenje

[box] Priopćenje za javnost u povodu odluke o povlačenju izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zaštiti[/box]

Poštovani novinari,

Zaposlenici Domova zdravlja, članovi udruge KoHOM-Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (udruga obiteljskih liječnika) nezadovoljni su najnovijom odlukom o povlačenju izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zaštiti jer smatraju da se time odugovlači rješavanje problema liječnika obiteljske medicine koji rade u domovima zdravlja te odgađa mogućnost odlaska u koncesiju svim zainteresiranim liječnicima primarne zdravstvene zaštite (PZZ).

„Nadamo se da će se svakom zaposleniku Domova zdravlja novim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, za koji vjerujemo da nećemo dugo čekati, pružiti mogućnost odabira rada u koncesiji ili ostanka u Domu zdravlja. U protivnom, može se očekivati veliki egzodus liječnika specijalista obiteljske medicine koji su gotovo svakodnevno “bombardirani” ponudama za posao u inozemstvu i to ne samo u skandinavskim zemljama već su to ponude za rad u Velikoj Britaniji, Švicarskoj, Njemačkoj, Austriji za koje je dovoljno samo poznavanje jezika jer je naša specijalizacija obiteljske medicine usklađena s europskim zahtjevima“, stoji u priopćenju liječnika obiteljske medicine zaposlenih u Domovima zdravlja.

[box]  KoHOM priopćenje za medije 8.7.2015 [/box]

„Odgovorno tvrdimo da su zaposlenici Domova zdravlja, u sadašnjem trenutku, manje MOTIVIRANI za obavljanje predviđenih 80% zdravstvenih usluga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, što je uvjetovano odlukom povlačenja izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Preopterećeni smo svakodnevnim radom u ordinacijama, uz trostruko veći broj pacijenata od standarda i ogromne pritiske administrativnim poslovima, kako od strane zdravstvene administracije tako i osiguranika, koje obavljamo uz nadljudske napore. Suludo je očekivati da ćemo kao zaposlenici Domova zdravlja bez ikakve naknade (stimulacije na naše plaće, plaćene edukacije, osiguravanja zamjena za vrijeme naših godišnjih odmora i sl.), željeti obavljati sve one nametnute nam poslove od strane svih dionika u sustavu. Želja nam je da boljom organizacijom rada i stimulacijom poboljšamo uvjete našeg rada kako ne bi bili diskriminirani u odnosu na kolege koncesionare.

Produljenje agonije za sve zaposlenike Domova zdravlja koji su imali želju otići u koncesiju kako bi im se pružila mogućnost odlučivanja i racionalne raspodijele dobivenih novčanih sredstava HZZO- a( ulaganja u opremu, edukaciju prema afinitetima, uvođenje administrativnog radnika u PZZ , druge sestre, liječnika i sl.) dovesti će do još jačeg nezadovoljstva zaposlenika Domova zdravlja, a time i slabljenja motivacije konkurentnosti u odnosu na kolege koncesionare. Razlozi slabije MOTIVIRANOSTI zaposlenika Domova zdravlja leže i u činjenici da mi zaposlenici, a većinom smo SPECIJALISTI obiteljske medicine, nismo stimulirani za svoj rad. Imamo kompetencije za obavljanje najsloženijih medicinskih postupaka iz domene obiteljske medicine, ginekologije i pedijatrije jer smo prošli jednu od težih specijalizacija.

Činjenica je da imamo i niže plaće (koeficijent rada 1,94) u odnosu na koeficijent bolničkog specijaliste (2.04) pa smo već i u startu zakinuti.

Ne postoji sistem NAGRAĐIVANJA onih koji odlično rade. Naprotiv, u većini slučajeva, a pogotovo tijekom ljetnih godišnjih odmora „odrađujemo“ dvostruki broj pacijenata jer mijenjamo i kolege iz suprotne smijene. Za to do sada nismo bili dodatno plaćeni. Prema izjavama socijalnih partnera koji su sudjelovali u javnoj raspravi, a koji su jasno dali do znanja da ne žele proširivanje koncesije iako su pokazatelji uspješnosti i ishodi kvalitete koncesionara dokazano veći od onih u Domovima zdravlja, dovodi se u pitanje naš daljnji ostanak u sustavu primarne zdravstvene zaštite.

Naša želja je da odlaskom u koncesiju, iz prihoda koje ostvarimo, ulažemo u dodatnu edukaciju i opremu u koju do sada nisu ulagale pojedine lokalne zajednice te na taj način aktivno doprinesemo uspješnosti zdravstvenog sustava primarne zdravstvene zaštite.Odluka Ministarstva zdravlja da se donese Novi zakon o zdravstvenoj zaštiti umjesto donošenja izmjena i dopuna dosadašnjeg Zakona o zdravstvenoj zaštiti razočarala je sve zaposlenike Domova zdravlja koji ovim putem još jednom upozoravaju na probleme koje je moguće riješiti u Hrvatskoj te tako spriječiti već ionako zabrinjavajući egzodus hrvatskih liječnika.

Zaposlenici Domova zdravlja